SFERA ROZWOJU to przestrzeń w życiu każdego z nas, dzięki której możemy zapewnić sobie szczęście, harmonię i dobrobyt. Jest podstawą do skutecznego rozwoju osobistego. Składa się z DZIESIĘCIU STREF.
Strefy to wszystkie najważniejsze aspekty SFERY ROZWOJU, które wpływają na ogólny dobrostan i poczucie satysfakcji z życia. Zadbanie o każdą z nich jest szczególnie ważne, aby podnieść i utrzymać wysoki poziom szczęścia.
Jakie strefy wyróżniamy i jak o nie zadbać?
1. Zdrowie
Dobrostan zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Zadbasz o nie prawidłowo, jeśli zadbasz o odpowiednią dla organizmu dietę, aktywność fizyczną, a także stabilność emocjonalną, samoświadomość, czy odporność na stres. Czyli w zdrowym ciele, zdrowy duch.
2. Rekreacja
Nic innego jak… odpoczynek! Wszelka aktywność, której głównym celem jest poprawa samopoczucia. Może ona przyjmować formę rozrywek i aktywności wykonywanych dla przyjemności i relaksu, dbania o siebie, dbania o swój komfort i odprężenie.
3. Kariera
Życie zawodowe, w skład którego wchodzą: relacje ze współpracownikami, przyjemność, którą czerpiesz z pracy oraz pozycja społeczna, jaką masz.
Jeśli poszukasz pracy, która Cię interesuje i nauczysz się dostrzegać jej efekty oraz docenisz siebie i swoje działanie, będziesz mógł powiedzieć, że strefa Kariery jest u Ciebie na wysokim poziomie!
4. Finanse
Czyli adekwatność przychodów jednostki do jej stylu życia.
Dbanie o tą sferę wymaga poświęcania uwagi oszczędzaniu, inwestowaniu i ekonomii, w stopniu zapewniającym utrzymanie lub osiągnięcie satysfakcjonującej równowagi między oczekiwanym stylem życia a dostępnymi na utrzymanie go środkami.
5. Rozwój intelektualny (umiejętności)
Odnosi się do wiedzy o świecie i kulturze, poziomu edukacji, oraz rozwijania zdolności, takich jak języki, nowe teorie i koncepcje, ciekawostki ze świata, czy odkrycia w zakresie technologii lub medycyny. Aby zadbać o tę sferę, spróbuj wypracować w sobie ciekawość świata i naucz się skutecznie zdobywać wiedzę.
6. Rozwój duchowy (cel)
Ogólnie rzecz ujmując, jest to poczucie sensu w życiu. Aspekt ten może być realizowany za pomocą wyznawanej religii lub filozofii życia, różnorodnych praktyk związanych z duchowością. Jednak bez względu na przyjętą formę, wiąże się z poczuciem dążenia do celu. Dbanie o dalszy rozwój tej sfery, wymaga dojścia do stabilnej wizji świata oraz do wybrania lub uznania swojego miejsca i roli w rzeczywistości.
7. Przyjaciele
W skład tego aspektu sfery życia wchodzą wszelkie bliskie relacje, inne niż te z rodziną czy partnerem. Dbanie o ta sferę wymaga autentycznej troski o relacje, czy kształtowania umiejętności skutecznej komunikacji.
8. Środowisko
Kategoria ta odnosi się do otoczenia, w którym się obracasz na co dzień, a także do poczucia wspólnoty w związku ze środowiskiem.
Dbanie o tą sferę wymaga obecności i czynnego udziału w życiu społeczności, do której się należy.
9. Partner
Relacja z najbliższą osobą, z którą jesteś (lub byłeś) romantycznie, intymnie lub seksualnie związany. Aby kategoria ta była na wysokim poziomie, zadbaj o tę osobę, czyli o otwartą komunikację z nią, zaufanie i szczerość w relacji. Praca nad aspektami związanymi z innymi ludźmi, wiąże się z aktywną pracą nad sobą samym i swoją psychiką.
10. Rodzina
Strefa ta obejmuje oczywiście relację z najbliższymi członkami rodziny lub nawet z osobami, które są uznawane za rodzinę.
Podobnie jak strefy Partner i Przyjaciele, wymaga pracy nad budowaniem zrozumienia i wsparcia i rzecz jasna otwartej, szczerej komunikacji między sobą.
A jak wygląda… Twoja SFERA ROZWOJU?
Jeśli chcesz sprawdzić i podsumować jakość Twojej własnej sfery rozwoju, kliknij i weź udział w badaniu.